Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki,yapmış olduğu basın toplantısında tam 111 projesini açıkladı.

11 başlık altında yer alan projeler kültür, sanat, turizmden sosyal projelere, çevre projelerinden yerel kalkınma projelerine, spor projelerinden ulaşım projelerine kadar 111 adet proje bulunuyor.

CEBECİ STADI MİLLET BAHÇESİ OLACAK

12 milyon 950 bin metrekarelik 10 Millet Bahçesi yapacağız. Yeşile önem veriyoruz. Ankara için de özel bir durum daha var o da askeri alanların Ankara dışına taşınması boşalan kamu binalarının yerlerinin ne olacağı hususu. Sayın Cumhurbaşkanı çok acil bir durum olmadıkça tamamının yeşil alan olacağı sözünü verdi. Cebeci Stadı da Millet Bahçesi olarak hizmet edecek.

AKILLI ŞEHİR VADİSİ YAPACAĞIZ

Her şey akıllı elektronik olmaya başladı. Zamanımız değişim çağı. Akıllı şehir vadisi yapıyoruz. Türkiye’ye örnek olacak projeyi geliştireceğiz. Ulaşımdan çevreye enerjiden altyapıya kadar her işin akıllı olarak çözümlendiği bir ortamdan bahsediyorum.

KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ

Kızılay’dan Havaalanı’na ulaşımın kesintisiz olması önemli. 3300 metrelik alan henüz bitmesi bitmesi gerekiyor. Kuyubaşı- Havaalanı ihalesinin de yapılması gerekiyor. Önümüzdeki yıl bu projelerin ihalesi yapılarak hayata geçirilmesi gerekiyor. 15- 20 senedir metro projeleri yapılmış, daha öncesi yok. Biz bu projeleri geliştirmek istiyoruz. Ulaşım hattında kullandığımız aksların kesintisiz olmasını istiyoruz. İnsanlar zamanla yarışıyor. Samsun, Konya, İstanbul istikametinde üst geçitleri, ışıklar var bunlara bir düzenleme yapacağız.” dedi.

KÜLTÜR YOLU

Kültür yolu projesini Ankara’mıza kazandıracağız. Özel yürüyüş yolları yapılacak. Onlarca proje var.

UYANIK KÜTÜPHANELER

10 tane kadar 7/24 çalışacak kütüphaneler olacak.Bu kütüphaneler 24 saat açık olacak.

BÜTÜN MAHALLELERDE ETÜT MERKEZLERİ OLUŞTURACAĞIZ

Bütün mahallelerde etüt merkezleri, kreşler ve çocuk oyun evleri yapacağız. Millet Bahçelerine önem veriyoruz, bunların tabi içerisinde birçok fonksiyonu da var Millet Kıraathaneleri de var, bu projeler bittiğinde Ankara’daki yeşil alan miktarı 26-27 metrekareye çıkacak.

HAYVANAT BAHÇESİ

Bir diğer projemiz ise Hayvanat Bahçesi konusu yeni bir yer tespit ettik, oraya güzel bir hayvanat bahçesi yapacağız.

SOKAK HAYVANLARI

Bir başka konu sahipsiz dışarıdaki hayvanlarla ilgili. Bunlara barınaklar yapabiliriz ama adeta hayvan hapishanesi haline dönüştürmemek lazım.

ESKİ MESLEKLER YENİDEN CANLANDIRILACAK

Siteler, mobilyacılık gibi meslekleri yeniden canlandırmalıyız. Ankara’nın mesleklerini geri getireceğiz. Alt yapısından, üst yapısına ve bu ulaşması ozr iş yerlerine ulaşımı daha kolaylaştırmak için ray projelerini hayata geçireceğiz.

FUAR ALANI

Ankara Fuar Alanı kısa sürede tamamlanacak.