Avrupa Güreş Şampiyonası’nda erkekler serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanan Milli Güreşçi Taha Akgül, “Atletizmde Usain Bolt neyse ben oyum, Phelps neyse ben oyum” ifadelerini kullandı

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda erkekler serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül evinde basın mensuplarını kabul etti. Sırbistan’ın Novi Sad kentinde yapılan son AvrupaŞampiyonası’nda 5. defa şampiyonluk kürsüsüne çıkan Milli Güreşci Taha Akgül, “Kariyerimin tek eksik madalyası olimpiyat madalyasıydı ve bunu da şampiyonlukla taçlandırdım. 26 yaşındayım. Spor kariyerim 32-33 yaşına kadar devam edecek. O yüzden hedefim yeni Avrupa ve Dünya şampiyonluklarıydı. Bundan dolayı olimpiyattan sonra biraz yoğun geçti ve 3-4 ay çalışamadım. Çalışmalara başladıktan sonra bir rahatsızlık geçirdim. Ayak tarak kemiğimde kırık meydana geldi. 1-2 ay ağırlık çalıştım. Ayağımı hiç çalıştıramadım. Bu Avrupa Şampiyonası süreci benim için çok sıkıntılı geçti. Geçen senede aynısı olmuştu. Geçen sene 17 santimetre yırtıkla gittim ve Gürcü sporcuya kaybetmiştim. Bu senede gidip tekrar şampiyon olup emaneti geri almak için Gürcü sporcuyabilenerek Avrupa Şampiyonası’na gittim. Rakibimi teknik üstünlük ile 10-0 yenerek rövanşını aldım. 2017 yılında tekrardan kemeri ülkemize getirdim. Şuan da son Avrupa, son Dünya ve son Olimpiyat şampiyonuyum. Hedefimiz olabildiğimiz kadar Avrupa, Dünya ve olimpiyatşampiyonluğu. Bu anlamda da çalışmalara hiç durmadan devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

VUCUDUMU İNCELEMEK İSTEDİLER
Özellikle fiziksel yapısı ile dikkat çeken Akgül, anatomik yapısı ile ilgili daha önce Amerika ve şimdide İngiltere’den teklif geldiğini ancak Milli Takım teknik kurulunun uygun bulmadığını söyledi. Ağır siklete göre çok hızlı ve teknik bir güreşinin olduğunu sözlerine ekleyen Akgül, “Sakatlıklar biraz beni yavaşlattı ve kondisyonumu düşürdü ama şuan eskiye göre biraz daha güçlüyüm, daha tecrübeliyim. Eski Taha’yı inşallah DünyaŞampiyonası’nda tüm Dünya’daki güreş severlere izleteceğimin sözünü veriyorum” diye konuştu.

EVLENDİĞİM ZAMAN DAHA BAŞARILI OLACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM
Akgül, evlilik ile ilgili soruya ise “Nasip bu işler. Kısmetimiz gelip bir gün bizi bulacak. Uygun kişiyi bulunca da bizde geç kalmadan evlilik düşünüyoruz. Ben evcimen bir insanım. Annemin de dediği gibi antrenmanlarımdan arta kalan zamanlarda evimde vakit geçiririm. Sporda ancak böyle başarılı olunuyor. Olimpiyat şampiyonu olmak kolay değil. Her şeyine dikkat etmen gerekiyor. Evcimen olduğum ve özel hayatıma dikkat ettiğim için başarılı oldum. Evlendiğim zamanda daha başarılı olacağımı düşünüyorum”dedi.

İKİNCİ KEZ OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLMAK İSTİYORUM
2020 Tokyo Olimiyatları’nda şampiyon olarak Türkiye’ye dönmek istiyorum diyen Taha Akgül, “Olimpiyatlar her sporcunun hayalidir. Ben bunu başardım. Sporu bıraksam dahi keşke şunu da başarsaydım diyebileceğim hiçbir başarı kalmadı. Atletizme baktığımız zaman aklımıza ilk gelen Usain Bolt’tur. Şuan güreşte ben oyum. Ağır siklet olmam dolayısı ile tüm rakiplerime üstünlük sağlıyorum. Atletizmde Usain Bolt neyse ben oyum, Phelps neyse ben oyum. 2020 Olimpiyatlarında da ülkem benden altın madalya bekliyor” ifadelerini kullandı.

Rekor bende
İran, Amerika ve Rusya’nın serbest güreşe önem verdiğine dikkat çeken Akgül, Dünya’da kendisine denk 7-8 rakibinin olduğunu ve serbest güreşte şampiyon olmanın daha zor olduğunu vurguladı. 5 Avrupa şampiyonluğunun küçümsenmeyecek bir rakam olduğunu ve rekorun kendisinde olduğunu belirten Akgül, “Benim bu başarım 150-200 yıl sonra konuşulacak başarılardır” açıklamasını yaptı.

 

Kaynak Sabah