Keçiören’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93’üncü yıldönümü kutlamalarının merkezi İsmail Enderuni Ortaokulu’ydu.

 

Okuldaki törene Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Gürcan, çok sayıda öğrenci ve velisi katıldı. Konuşmasına “Coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramımız 93’üncü yaşında, nice 93’üncü yaşlara diyoruz” temennisiyle başlayan Başkan Mustafa Ak, tarihte olduğu gibi bugün de Türk milletini esir almak, bölmek ve yok etmek isteyenlerin hüsrana uğradığını ifade etti.

 

CUMHURİYETİN KIYMETİNİ BİLELİM 

 

Özgürlüğün bir milletin her şeyi olduğunu vurgulayan Başkan Ak, “Bunun için cumhuriyetin kıymetini bilelim. Cumhuriyette esas irade sahibi milletimizdir. Cumhuriyetimizi korumak için gerekirse canımızı, malımızı feda ederiz. 15 Temmuz hain darbe girişiminde de milletimiz canlarını ve mallarını hiçe sayarak darbeyi püskürttü” dedi. 15 Temmuz’da Türkiye genelinde 246, Keçiören ilçesinde de 27 şehidin verildiğini hatırlatan Mustafa Ak, “2 binin üzerinde gazimiz var, birçoğunun tedavileri halen devam ediyor. Milletimiz adına kahramanlarımıza teşekkür ediyorum. Birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi bozmayalım, birbirimizi sevip hoşgörülü davranalım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Direneceğiz, bu girişim hukuksuzdur’ dediği andan itibaren milletimiz alanlara çıktı. Her yaştan her düşünceden bütün insanlarımız meydanlardaydı. Bu şuurumuzu ve birliğimizi asla kaybetmeyelim” mesajını verdi.

 

CUMHURİYETİMİZ MAZLUMLAR İÇİN GURUR KAYNAĞI 

 

Kaymakam Bulut da, 29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Türkiye Cumhuriyetinin gurur ve iftiharını bugün hep birlikte idrak ettiğimizi belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti aziz milletimizin olduğu kadar, dünyadaki bütün mazlumlar için de bir gurur kaynağı olmuştur. Milli birlik ve kardeşliğimizi her türlü saldırıya karşı koruyan bir cumhuriyetimiz var. Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir” diye konuştu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Işık ise, bundan 93 yıl önce milletimizin bağımsızlık için canını hiçe sayıp cumhuriyeti ilan ettiğini kaydederek, “15 Temmuz darbe girişimi de milletimizin imanı ve milli mücadele ruhu sayesinde başarılı olamadı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından program öğrencilerin okuduğu cumhuriyet şiirleri ve öğrenci korosunun seslendirdiği cumhuriyet marşları ile devam etti. Tören Kafkas yöresi halk oyunları ekibinin gösterisi ile sona ererken, öğrenciler töreni seyredenlerden büyük alkış aldı.