-BAŞKENT’TE YAŞAYAN 60 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİYİ BÜYÜKŞEHİR SAYESİNDE ÖĞRENİYOR

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BÜNYESİNDE HİZMET VEREN YAŞLILAR VE GENÇLER BİLGİ ERİŞİM MERKEZİ’NDEKİ ÜCRETSİZ EĞİTİMLERE YOĞUN İLGİ VAR

HER MESLEKTEN YAŞLI VATANDAŞ, TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİNDEN AKILLI TELEFON KULLANIMINA,  TARİHİ VE TURİSTLİK MEKÂN GEZİLERİNDEN FARKLI SOSYAL AKTİVETELERE KADAR BİRÇOK KONUDA EĞİTİM ALIYOR

         Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında yaşlı vatandaşların refah ve huzurunu artıracak çalışmalar yürütüyor.

         Emekli olan vatandaşların yaşamın içinde aktif rol almalarını sağlamak ve yeni teknolojileri kullanarak hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla açılan Büyükşehir Belediyesi Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi, yoğun ilgi görüyor.

HER MESLEKTEN ÜYE VAR

         “Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi”nde her meslek grubundan üyeler yer alıyor. 60 yaş üstü vatandaşlar aldıkları derslerle öğrenmenin yaşının olmadığının da en büyük kanıtı aslında.

         Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak verilen kurslara katılan Başkentliler, sosyal hayata katılmanın mutluluğunu yaşıyor. “İkinci baharımızı yaşıyoruz” diyen üyeler seminerlere katılarak, kişisel gelişim, yalnızlık ve stresle baş etme yöntemleri konusunda da uzmanlardan ders alıyor. Merkez yaşlı üyelerinin sosyalleşmesine ve öğrenme isteklerine de destek oluyor.

BİLGİSAYAR VE AKILLI CEP TELEFONLARINI KULLANMAYI ÖĞRENİYORLAR

         Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi’nde eğitim alan üyeler, öğrendikleri photoshop programı sayesinde kendi takvimlerini oluşturarak, tasarım yapmayı öğreniyor.

         Haftanın 6 günü hizmet veren Merkez sadece yaşlı üyelere değil gençlere de ücretsiz internet kullanım imkânı sağlıyor. Cinnah Caddesi üzerindeki Kırkpınar Alt Geçidi’nde hizmet veren ve büyük ilgi gören Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi’nin yaşlı üyeleri, teknolojik yeniliklerden de anında haberdar oluyor.

         Bilgisayar başta olmak üzere akıllı cep telefonlarını kullanmayı öğrenen ve gençlerle yarışır düzeye erişen 60 yaş üstü üyeler;

-Temel Bilgisayar Eğitimi,

-Office Programları,

-Powerpoint,

-Tablet kullanımının ayrıntıları hakkında detaylı bilgi alıyor.

SOSYAL MEDYA KULLANIMI

         Akıllı Telefon Kullanımı derslerinin içinde WhatsApp, Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medyanın yer aldığı adresler üyeler tarafından ayrıca yakından takip ediliyor.

         Bilgisayar kullanmayı bu merkezde öğrendiğini söyleyen Kore Gazisi Ali Cengiz Türksoyu, “79 yaşımda bu merkeze geldim ve 3 ay içerisinde kısmen bilgisayar kullanmayı öğrendim. Bu bilgi sayesinde Kore’de Federasyon’da Türkiye’yi temsil etme hakkını kazandım” diye anlatıyor.

         Merkezin hizmetinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ve ekibine teşekkür eden Nalân Özçelebi de düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

“Burası insanların sosyalleşebildiği, kendilerini bulduğu, sohbet edebildiği çok sıcak bir mekan. Evimizde hissediyoruz. Hala bir şeyler yapabiliyorum duygusunu bana tattıran çok önemli bir merkez.”.

          Çeşitli gezi ve etkinliklerin de düzenlendiği Merkez, 7’den 70’e tüm vatandaşlara açık hizmet veriyor.