-BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU İLE HAVELSAN‘IN ÖNCÜLÜĞÜNDE, “AÇIK KAYNAK YAZILIMLARI” KONUSUNDA DÜZENLENEN PANELDE ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE YER ALDI

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KULLANMAYA BAŞLADIĞI YERLİ VE MİLLİ YAZILIM PARDUS’A KATILIMCILAR DA YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

         Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve çalışmalarını bu yönde sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Havelsan öncülüğünde düzenlenen “Açık Kaynak Yazılımları” konulu panele katıldı.

Moderatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Akçapınar Sezer’in yaptığı panelde Büyükşehir Belediyesini temsil eden Pardus Proje Koordinatörü Tugay Şahin, yerli ve milli yazılım PARDUS işletim sistemi hakkında detaylı bilgi verdi.

BÜYÜKŞEHİR TEKNOLOJİDE TAM NOT ALDI

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın Büyükşehir Belediyesi’nde başlattığı yerli yazılım“PARDUS” işletim sistemi giderek yaygınlaşırken, Başkent’te birçok teknolojik gelişime de katkı sağlamaya başladı.

          Panelde cari açığı düşüren ve ülke ekonomisine katkı sağlayarak yerli üretimi teşvik eden uygulamanın önemine dikkat çeken Şahin, şöyle konuştu:

“Yerli ve milli ruh ile yapılan her işi özellikle destekliyoruz. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı olarak pilot bölge seçtiğimiz Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi’nde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Altı aydır yürüttüğümüz projede hızlı bir şekilde ilerliyoruz. En önemlisi Belediyemizi ciddi maliyetlerden kurtardık.”

         Kamu Kurumlarında Açık Kaynak Yazılım Kullanımı, Belediyelerde Açık Kaynak Yazılım, Açık Kaynak Yazılımlara Katkıda Bulunmak ve Akademik Dünya, PARDUS Göç İçin Yardımcı Araçlar gibi önemli konuların anlatıldığı panelde; katılımcılar Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı yerli işletim sistemi ve teknolojiye tam not verdi.