BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ENERJİDE DE ÖNCÜ…

-BAŞKENT’TE UYGULADIĞI SON TEKNOLOJİ UYGULAMALARIYLA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; YÜZDE YÜZ YERLİ, YÜZDE YÜZ MİLLİ BİR PROJE OLAN “ENERJİ TAKİP SİSTEMİ” İLE ANKARA’DA ENERJİ TÜKETİMİNDE BÜYÜK TASARRUF SAĞLIYOR VE CARİ AÇIĞI AZALTIYOR

-BİRÇOK KAMU KURUM VE KURULUŞUNUN DA MODEL ALDIĞI BU UYGULAMA SAYESİNDE; YÜZDE 75’LERE VARAN TASARRUF SAĞLANIYOR

 

         Ankara Büyükşehir Belediyesi, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, bu yenilikleri proje ve çalışmalarla tek tek hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin örnek projelerinden biri olarak gösterilen “Enerji Takip Sistemi (ETS)”, Başkent’te enerji tasarrufuna katkı sağlıyor.

         138 noktada uygulamaya konulan “Enerji Takip Sistemi”yle birçok kalemde yüzde 75’lere varan oranda tasarruf elde ediliyor.

CARİ AÇIĞI DÜŞÜREN YÜZDE YÜZ YERLİ MODEL 

Cari açığın büyük bir kısmını oluşturan enerji tüketimi nedeniyle harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, kaynakları verimli kullanmak amacıyla kurduğu ve yüzde yüz yerli sistemi, diğer kamu kurum ve kuruluşları da örnek model olarak almaya başladı.

         EGO Cep’te, ASKİ SKADA, Ankarakart, e-belediye gibi birçok teknolojik yeniliği Ankaralılarla tanıştıran Büyükşehir Belediyesi, milli yazılım ve donanıma sahip ETS sistemini kullanarak Türkiye’deki diğer belediyelere de öncülük ediyor.

İNTERNET ÜZERİNDEN YAKIN TAKİP

Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Enerji Şube Müdürlüğü’nde uzman kişiler tarafından Ankara sınırları belediyeye ait elektrik panoları yakından takip ediliyor. Elektrik enerji kalitesi, miktarı ve arıza durumlarını web üzerinden kontrol edebilen sistem, herhangi bir arıza durumunu da anında merkeze bildiriyor.

Enerji kayıplarını da önleyen sistem sayesinde arızanın oluştuğu yere anında ekiplerin gönderilmesi ve arızanın kısa sürede çözüme kavuşturulması sağlanmış oluyor. Daha önce manuel bir sistem kullanılırken yeni sistemle birlikte e-posta ya da SMS yoluyla yetkilendirilmiş kişiler kısa sürede bilgilendiriliyor.

ARIZA ÇÖZÜMÜNDE HIZLILIK VE ERKEN TESPİT

         Enerji Takip Sistemi kullanımı ile sağlanan faydaları gören diğer kamu kurumlarından gelen teknik destek taleplerini karşılıksız bırakmayan Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi, otomatik kontrol ettiği sistemle aynı zamanda iş gücü, zaman, araç ve yakıt tasarrufu da sağlıyor. Tüm bu masraflarda tasarruf oranı bu sayede yüzde 75 seviyelerine kadar çıkabiliyor.                                        Sistemin sağladığı diğer bir avantaj da takip edilen noktalardaki olası arıza ve olumsuzluklar için erken tespit imkanı. Geriye dönük verileri arşivleyen program ayrıca arızanın nedenini belirleyerek, bakım ve onarımı konusunda anında müdahalede bulanabiliyor.

          Ankara Büyükşehir Belediyesi, 138 lokasyonda kullandığı ETS’yi kısa zaman içerisinde 200 ayrı noktada faaliyete geçirmeyi planlıyor.