-TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNDE YENİ DÜZENLEME YAPILDI…

-UKOME’DEN ÇIKAN KARARA GÖRE; TAM VE AKTARMA ÜCRETLERİ YÜZDE 6,3 ORANINDA ARTARKEN, İNDİRİMLİ ÖĞRENCİ BİLETLERİNDE İSE HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILMADI    

-YENİ TARİFEYE GÖRE EGO, ANKARAY VE METROLARDA TAM BİNİŞ 2,50 TL, TRANSFER ÜCRETİ DE 1 TL OLARAK BELİRLENDİ. ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER TARAFINDAN KULLANILAN 1,75 TL OLAN TAŞIMA ÜCRETİ İSE AYNI KALDI

-ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNDE TAM BİNİŞ 2,75 TL OLURKEN İNDİRİMLİ BİNİŞ ÜCRETİ OLAN 1,75 TL DE DEĞİŞİKLİK YAPILMADI. KISA MESAFE MİNİBÜS ÜCRETİ 2.75, UZUN MESAFE İSE 3,15 LİRA OLDU

-TOPLU TAŞIMA AMAÇLI KULLANILAN VE BUGÜNE KADAR ÜCRETSİZ HİZMET VEREN TELEFERİK HATTI ARTIK 1 TL ÜCRETLE YOLCU TAŞIYACAK

-TELEFERİKTEN İNİP, METRO İLE YOLCULUĞUNA DEVAM EDECEKLERİN BİLETİNDEN 1 TL DÜŞÜRÜLECEK.  RAYLI SİSTEMLERİ KULLANARAK YENİMAHALLE METRO İSTASYONU’NA GELEN YOLCULARIN AKTARMA YAPARAK YOLCULUKLARINA DEVAM ETMELERİ HALİNDE İSE TELEFERİK ÜCRETİ ALINMAYACAK        

-TOPLU TAŞIMADAKİ YENİ ÜCRET TARİFELERİ, 15 OCAK PAZAR GÜNÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

 

 

Başkent’te toplu taşıma ücretlerinde yeniden düzenleme yapıldı.  Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nca belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri, 15 Ocak Pazar gününden itibaren geçerli olacak.

Yeni tarifeye göre;  tam ve aktarma ücretleri yüzde 6,3 oranında artarken, öğretmen ve öğrenci biletlerinin ücretlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

EGO otobüsleri, metro ve Ankaray’da tam biniş 2,50 TL olarak yeniden belirlenirken, transfer (aktarım) ücretleri de 1 TL olarak belirlendi. 1,75 TL olan öğrenci ve öğretmen indirimli bilet fiyatları aynı kaldı.

UKOME tarafından belirlenen yeni tarifelere göre; özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) tam biniş ücreti 2,75 TL’ye çıkarılırken, indirimli biniş ücreti de yine 1,75 TL olarak uygulanacak.

Kısa mesafe yolculukları için ödenen minibüs ücreti 2,75 TL’ye, uzun mesafe için ise 3,15 TL’ye yükseltildi.

Transfer uygulaması hakkı bulunmayan bir binişlik 4 TL’lik kullan at bilette herhangi bir değişiklik olmazken, Esenboğa Havalimanı- Ankara arasında hizmet veren BELKO AİR’ler de 11 TL oldu.

 

-TELEFERİK HATTI ARTIK ÜCRETLİ…

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, toplu taşıma amaçlı 2014 yılından itibaren ücretsiz olarak hizmet veren Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattında, 1 TL karşılığında ücretli olarak yolcu taşınacağını bildirdiler.

Teleferik hattının ücretli hale getirilmesinde en önemli etkenin, Teleferik ulaşımının bazı kişiler tarafından amacının dışında kullanılmaya başlanması nedeniyle bölge halkından bu yönde yoğun talep gelmesi olduğunu kaydeden yetkililer, yeni uygulama ile yolcuların 1 TL ödeyerek Şentepe-Yenimahalle arasında teleferiğe binebileceklerini söylediler.

Yetkililer, yolcuların Yenimahalle Metro istasyonunda aktarma yaparak metroyla yolculuklarına devam etmeleri halinde, bilet ücretinden teleferik için verdikleri 1 TL’nin mahsup (düşürüleceğini) edileceğini söylediler.

Yetkililer, raylı sistemleri kullanarak Yenimahalle Metro İstasyonu’na gelen yolcuların aktarma yaparak yolculuklarına devam etmeleri halinde ise teleferik ücreti alınmayacağını söylediler.

 

MALİYETLERDEKİ ARTIŞ FİYATLARA YANSIDI”  

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Başkent genelinde hizmet veren toplu taşıma araçlarından EGO otobüs, ÖHO, ÖTA, Ankaray ve metro yolcu taşıma tarifesinin; Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu kararları doğrultusunda uygulandığını bildirdiler.

 

-”KAR AMACI GÜDÜLMÜYOR”

Toplu taşıma hizmetinin, Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından kar amacı gütmeden zararına yürütüldüğünün altını çizen yetkililer, şunları söylediler:

“Kamu hizmeti olarak görülen ve kar amacı güdülmeyen, toplu ulaşım hizmetinde,  yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır.

 EGO olarak, Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde son 6 yıl içinde sadece 2 kez tarife değişikliği yapıldı.  Her iki seferde de fiyat düzenlemeleri minimumda  tutulmaya çalışıldı.  Son fiyat düzenlemesinde öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılan indirimli biletlerde ise herhangi bir artış yapılmadı.”     

 

ESKİ VE YENİ ULAŞIM HİZMETLERİ ŞU ŞEKİLDE:  

 

EGO-Metro-Ankaray          Eski Fiyat         Yeni  Fiyat

Tam                                         2,35 TL          2,50 TL,

İndirimli                                  1,75 TL           1,75 TL,

Aktarma                                     80 Kuruş     1 TL,

 

ÖZEL TOPLU TAŞIM ARACI İLE ÖZEL HALK OTOBÜSÜ

Tam                                         2,55 TL           2,75 TL,

İndirimli                                  1,75 TL            1,75 TL,

 

Dolmuş

Kısa mesafe                           2,55 TL           2,75 TL,

Uzun mesafe                          2,90 TL           3,15 TL.

  • zafer kaplan
    Ocak 6, 2017 | Cevapla

    DEVAM EDİN… VATANDAŞ SÜRÜNSÜN… UMRUNUZDAMI?