Bu günlerde Ankara’da tek gündem var oda Ak Partinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı kim olacak. Gözler Ak Partinin Salı günü ki grup toplantısına çevrildi. Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 20 Belediye başkanını daha açıklayacağının ardından kulislerde bunların için Ankara ve İzmir gibi Metropol Büyükşehirleri de açıklaması bekleniyor. Milliyetçi Hareket Partisinin Ankara, İstanbul ve İzmir den aday çıkartmayacağını açıklamasının ardından gözler Ak Partinin adaylarına çevrildi. Özellikle Ankara’da 2014 seçimlerinin başa baş geçmesinin ardından Ankara’ya güçlü bir aday göstermek isteyen Ak Parti kulislerde Ak Parti Genel Başkan yardımcı Mehmet Özhaseki ismi ön plana çıksa da mevcut belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın da yarın açıklanacak Ankara Büyükşehir Belediyesi adayı olması sürpriz olmasa gerek. Mehmet Özhaseki bir adım önde gözükse de son dakikada bir sürpriz gerçekleşe bilir. Gözler yarın Ak Parti Grup toplantısına çevrildi Ankaralılar heyacan ile Ak Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi adayını bekliyorlar.

MEHMET ÖZHASEKİ KİMDİR?

1957 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Mehmet Özhaseki  İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Ancak o günlerde ülkede hakim olan siyasi şartlar nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. Ancak avukatlık mesleğini icra etmedi.

Tekstil üzerine faaliyet yürüten aile şirketinin başına geçti. 1994 yılına kadar ticaret hayatının içinde aktif olarak yer aldı. 1980 sonrasında sosyal amaçlı faaliyetler yürüten birçok derneğin kuruluşuna öncülük etti. Bunlardan bir tanesi Kayseri’de ilk defa aşevi faaliyetlerinin başlatılmasıdır. Bir diğeri ise, öğrencilere karşılıksız burs temini ile kış aylarında dar gelirliler için yakacak fonu gibi hayır faaliyetleri oldu. 27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi.

18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Özhaseki, geliştirdiği “Kayseri Modeli Belediyecilik” ile ülkeye örnek oldu. 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde aday olup 4. ve 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Özhaseki 5. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu.

Tarihi Kentler Birliği’nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını da yapan Mehmet Özhaseki, TKB’nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin restore edilerek yeniden tarih-kültür mirasına kazandırılmasında büyük rol oynadı. Özhaseki, AK Parti’den milletvekilliği adaylığı için 10 Şubat 2015 tarihinde büyükşehir belediye başkanlığından istifa etti. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde AK Parti Kayseri milletvekili olarak seçildi. Evli ve 4 çocuk babası olan Mehmet Özhaseki, iyi düzeyde İngilizce-Arapça bilmekted